Home

Articles

Sports Achievements

 

September 2017

 Khelo Maha Khumb 

Khelo Maha Khumb was organised by Haryana Sports Department from 27th to 29th September 2017

Our U-14 Football Boys team stood first and 6 students selected for state-level. 

August 2017

Inter School Tournaments organized by Education Department

football s

District Football,Basket ball & Volley ball tournament held at respective venues.

D.P.S Sec-19 and Sports Complex Sec-12 Faridabad from 17th August to 20th August 2017.

1)Football under 14 years girls secured 1st position and qualified for state level.

2)Voleyball under 17 years girls secured 2nd Position

3)Football under 17 years girls secured 2nd position

Following students selected for State Level:-

Basket Ball                                             Volley ball

1)Yana-VI                                              1)Mahir-VII

2)Aastha-VIII                                        2)Darsh-VII 

3)kanishk-VII                                        3)Kanika-IX

                                                             4)Garima-IX

 

Eicher School bagged 82 medals and the over all trophy in the DIstrict Swimming Championship held on 12th and 13thAugust 2017.

May 2017

Seven Side Open Tournament of football was held at Air force ground from 1st to 3rd May 2017 organized by Azad Football Club. 

U-18 team of Eicher School, Faridabad bagged 1st position

U-14 team of Eicher School, Faridabad bagged the 2nd position

U-10 team of Eicher School, Faridabad qualified semi –finals. 

Rishabh Singh (U-18) won the Best Striker. 

Tejas Makkar (U-10) won the Best Goal Keeper. 

Altogether 80 students participated from our school in the tournament.

August 2016

 

footballmatch dps1

 

Our Under 17 years boys football team bagged 1st position in Inter School District tournament, held at Delhi Public School Faridabad from 24th August to 26th August 2016

 

football match dps21
Our Under 14 years girls football team bagged 1st position in Inter School District tournament held at Delhi Public School Faridabad

 

District Swimming Championship was held at Aravali International School Sec -43, Faridabad on 4th & 5th August 2016.

Our school bagged overall championship trophy.

Three students won best swimmer trophy in their respective age groups

Shrimohi Das - Group 5

Mayank Yadav-Group 3

 

Devanshi Satija- Group 2


Eicher school won total 62 medals

 

 

November, 2015

 

Second Mukesh Patwal Memorial Tournament was organized by DPS Greater Faridabad from 17th Nov to 19th Nov.

 

Our team bagged 3rd Position.

 

Ishaan of class IX was awarded “The Best Goal Keeper of the Tournament.”

 

 

August, 2015 

amar-ujjala

nbt

dainik-bhskar

 

District Education Department organized  INTER SCHOOL BASKETBALL, VOLLEYBALL, BADMINTON, FOOTBALL TOURNAMENTS(BOYS)  at Sports Complex  ,Sector-12 , and D.A.V. School, Sector 37, Faridabad from 6th August 2015  to 8thAugust 2015. 

U-19 Badminton boys team stood third. 

U-14 Football boys team stood first. 

We are maintaining this position for past four years. 

U-19 Basketball boys team stood second.

July, 2015

District Education Department  organized   INTER SCHOOL BASKETBALL, VOLLEYBALL, BADMINTON, FOOTBALL TOURNAMENTS(GIRLS)  at Sports Complex  ,Sector-12 , and D.A.V. School, Sector 37, Faridabad from 30th July 2015  to 1st August 2015.

U-19 Volleyball girls team stood 1st.

Khushi Hirchandani (Class X)& Harshita Yadav(Class VI) have been selected for State Badminton Tournament. 


Open District Swimming Championship held at Eicher School, Faridabad on 4th  & 5th July, 2015.

Our school was declared overall champion.

 Best Swimmers

    GIRLS                                                                                   BOYS

   ANUBHA DAS- Group 3- Class VII                                        SAMRIDHA VARMANI- Group2 - VI

   POORNIMA KAUSHIK-Group 5 - Class III                             HARSHIT HOODA - Group 3- Class VIII             

                                                                                               KESHAV KAUSHIK- Group 4 - V

Click here for detailed result

43


October, 2014

 

Inter School District Badminton Tournament organized by Dist. Education Dept. held at DAV Sector 37, Faridabad on 12th Oct, 2014.

 

U-19 Boys team – 2nd position

 

Divyank (XI) , Japneel Singh (XI), Navya Teja (XII), Krishna(XII)


 

Inter School District Foot Ball Tournament organized by Dist. Education Dept. held at Sports Complex Sector- 12, Faridabad from 11th & 12th Oct, 2014.

 

U-14 Boys team - 1st position

U- 17 Boys team – 2nd position

 

 

Inter School District Basket Ball Tournament organized by Dist. Education Dept. held at Sports Complex Sector- 12, Faridabad from 7th & 8th Oct, 2014.


U-17 Boys team - 1st position
Class X -Sahil Khatri , Anuj , Ankit Yadav, Chirag, Vishwajeet, Shaurya, Mridul, Dikshant, Manan, Ishmeet

U- 19 Girls team - 3rd position
Class XII – Anandita Bhatia, Chakshita, Bhavya Chaubey
Class XI- Kajal Gochhwal, Purvasha,
Class X - Twinkle Pannu, Kashish, Keerti, Muskan, Aditi
Class IX- Tanya

July, 2014

Open District Swimming Championship held at Eicher School, Faridabad on 26th  - 27th July, 2014.

Swimming

 

Our school was declared overall champion. 

   

GOLD

SILVER

BRONZE

Mehak

(G)I

--

--

1

Priyanka

(G)I

--

4

1

Vani Parashar

(G)I

4

1

--

Ankit Dalal

(G)II

--

3

1

Anubha Das

(G)III

5

--

--

Devanshi Satija

(G)III

2

2

1

Divya

(G)IV

--

2

2

Harshita

(G)IV

2

3

--

Priyanshi

(G)V

2

2

--

Poornima

(G)V

1

1

1

Mahesh

(B)I

--

--

2

Priyanshu

(B)II

--

3

2

Harshit Hooda

(B)III

5

--

--

Priyanshu

(B)III

2

3

 

Keshav

(B)IV

5

--

--

Samridh Varmani

(B)IV

1

4

--

Saicharan

(B)V

--

2

1

Vishu

(B)V

--

1

1

  Best Swimmers

  GIRLS                                                        BOYS

  VANI PARASHAR                                        HARSHIT HOODA

  ANUBHA DAS                                             KESHAV KAUSHIK

  PRIYANSHI CHAUDHARY

 district swimming 2014

May, 2014

1st WOMEN'S OPEN FOOTBALL TOURNAMENT 2014 was organized by United Women Football Club from 17th -19th May, 2014 held at Sec-12, Sports Complex, Faridabad.

Football

 

Our School bagged the 2nd position. 

Manvi Dhondyal (VII) was elected the best player of the tournament. 

women tournament 2014 1 women tournament 2014 1 women tournament 2014 1

Aravali Engineering College organized Utsaha 2014 Inter – School Basketball, Football, Volleyball tournaments held on 12th -13th May , 2014.

Volleyball

 

Our Girls team stood 1st.

aravali college volley ball tournament

Football

 

Our Boys team bagged 2nd position.

Mayur Arora of class XII was elected the best player of the tournament. 

aravali college volley ballln

July, 2013

Inter School District tournament 17th -20th July held at Sec-12, Sports Complex, Faridabad 

Volleyball

   

U-19 yrs Girls 1st position.

Football

 

U-17 yrs Girls 2nd position. 

U-14 yrs Girls 1st position.

U-14 yrs Boys 1st position.

Basketball

 

U-17 yrs Girls 2nd position. 

Swimming

 

Inter School District Swimming Championship held at Gymkhana Club Sec-15, Faridabad on 27th & 28th July.

30 students participated from our school.

Our School bagged the first position.

1st position in swimming for last 8 years. 

 November 2017

Haryana School State Swimming Championship held at Jhajjar from 13th to 14th November 2017

Name - Class GOLD SILVER Bronze
Keshav Kaushik VII  

100 mtr Breast Strokeoke

200 mtr Breast Stroke

50 Mtr Breast Stroke

4X100 mtr Medley Relay

Mayank Yadav VIII

50 mtr Butterfly

100 mtr Butterfly

100 mtr Free

4X100 mtr Medley Relay

Samridha Varmani – VIII

400 mtr Free style

200 mtr Butterfly

 

4X100 mtr Medley Relay

Harshita Sharma – VII 200 mtr Breast

100 mtr Breast

4X100 mtr Medley Relay

4X100 mtr Free style Relay

50 mtr Breast

All 4 candidates have qualified for National Swimming Championship  to be held at New Delhi  from 26th to 29th Nov 2017 

October 2017

School State U-14 Girls Football tournament held at Panipat from 30th Oct to 1st Nov.

Our 12 girls were selected .

 

U-14 Faridabad Football Team bagged 3rd position in Khelo Maha Kumbh (state-level) Tournament was held at Karnal from 10th to 14th October.

Our 6 students were part of Faridabad Team.

 

Harshit Hooda Class X bagged 3 Gold  in Haryana School State Swimming Championship held at Sonipat from 23rd to 25th October.

Priyanshu Jogi & Ankit Dalal from class XII participated in the championship.

 

School state U-19 Boys Volleyball tournament held at Narwana(Jind) from 3rd to 5th October 2017

Pulkit Walia & Taranpreet (class XI) were selected.

School state U-14 Boys  & Girls Basketball tournament held at Hissar from 6th to 8th October 2017

Yana Kundli (class VI), Aastha Kunwar (class VIII)    & Kanishk Dhiman (class  VII) were selected

 

September 2017

Results of CBSE North Zone II - Swimming Championship held at Pathankot from 8th to 10th September 2017.

S.No Name Age Group Gold  Silver  Bronze
1 Mayank Yadav U-14 Boys 100 mtr Butterfly 200 mtr 1 M, 50 mtr freestyle 200 meter freestyle
2 Parth Sengupta U-11 Boys   50 meters X 4 medley relay
50 meters X 4 freestyle relay
 
3 R Sachin U-11 Boys   50 meters X 4 medley relay
50 meters X 4 freestyle relay
 
4 Madhav Sharma U-11 Boys   50 meters X 4 medley relay
50 meters X 4 freestyle relay
 
5 Keshav Kaushik U-14 Boys   100 meters breaststroke 50 meter breaststroke
6 Mayank Singh Mehta U-11 Boys 50 mtr Butterfly 50 meters X 4 medley relay
50 meters X 4 freestyle relay
200 meter IM
7 Harshit Hooda U-17 Boys 200 mtr Butterfly 100 meter butterfly  
8 Harshita Sharma U-14 Girls 100 mtr Breaststroke 50 meter breaststroke 100 meter breaststroke
200 meter IM
9 Purnima Kaushik U-14 Girls 50 mtr Breaststroke 50 meter butterfly
200 meter IM
 

June 2016

 

Youth State Basket Ball Tournament held at DPS Sector 19 from 3rd to 5th June.

Twikle Pannu & Kashish Grover of Class XII bagged 3rd position.

 

May 2016

State level Football Tournament organized by Sports Authority of India held at Gurgaon on 27th & 28th May.

Our students participated in the tournament Saksham Selly (Class X), Rishabh Khatana(Class X), Vishwas Rakheja(Class XI), Yogyansh (Class XI)

 

November 2015

Boys U-14 School state football tournament held at Rewari from 6th - 8th November, 2015.

Our 11 students participated in this touranment.

September 2015

CBSE NORTH ZONE II SWIMMING CHAMPIONSHIP WAS HELD AT PATHANKOT, PUNJAB FROM 17TH TO 20TH SEPTEMBER
     
Name Event
Ankit Dalal 50 meter Free style bronze s
  400 mtr Free style bronze s
  100 mtr Free Style bronze s
     
Anubha Das 50 mtr Free style  silver s
  100 mtr Free Style  silver s
  50 mtr Back   gold s
  200 mtr individual Medley  silver s
     
Devanshi Satija 50 mtr Butterfly  silver s
  100 mtr Butterfly bronze s
     
Divya Mahajan 50 mtr Freestyle  silver s
  100 mtr Freestyle bronze s
  50 mtr Butterfly bronze s
     
Harshita Sharma 50 mtr Breast stroke  gold s
  200 mtr Individual Medley bronze s
     
Harshit Huda 50 mtr Breast stroke bronze s
     
Priyanshu Mahajan 50 mtr Freestyle bronze s
  100 mtr Freestyle bronze s
  200 mtr Freestyle  silver s
  50 mtr Butterfly bronze s
     
Samridha Varmani 100 mtr Free style  silver s
  50 mtr Butterfly  silver s
  200 mtr Individual Medley bronze s
  4X50 mtr Free style relay  silver s
  4X50 mtr Medley relay  gold s
     
Keshav Kaushik 50 mtr Free style   silver s
  50 mtr Breast Stoke bronze s
  4X50 mtr Free style relay  silver s
  4X50 mtr Medley relay  gold s
     
Ayush Grover 4X50 mtr Free style relay  silver s
  4X50 mtr Medley relay  gold s
     
Mayank Yadav 4X50 mtr Free style relay  gold s
  4X50 mtr Medley relay  gold s
     
     
     

9 students qualified for CBSE NATIONAL SWIMMING CHAMPIONSHIP TO BE HELD ON 18TH TO 21ST NOVEMBER 2015 IN MERRUT 


Anubha Das, Devanshi Satija, Harshita Sharma, Divya Mahajan, Samridha Varmani, Keshav Sharma, Ayush Grover, Mayank Yadav, Priyanshu Mahaja

 

 

August 2015

Haryana School State Swimming Championship held at Ambala 28-30th August 2015

Priyanka Jogi  Class XII

 

Class

Gold

Silver

Bronze

Priyanka Jogi 

XII

1

1

1

Ankit Dalal

X

 

2

2

Anubha Das

VII

2

2

1

Devanshi Satija

VII

   

3

Harshit Hooda

VIII

5

   

Priyanshu Mahajan

VII

4

1

 

Samridha Vairmani

VI

3

1

1

         

Cash Price per gold Rs. 1000/-

Per silver Rs. 750/-

Per bronze Rs. 500/-

6 students qualified for School National Swimming Championship will held at Kolkata.

 

Haryana School State Badminton Tournament held at Panchcula 

Our 2 girls participated in this tournament 

U 14 Harshita Yadav - Class VI
U 17 Khushi Harchandani - Class X

November, 2014

Football

   

School State U-17 years Football Tournament held at Hisar from 11th to 13th November

Boys – X Rohit, Vasu , Sparsh & Bibyan

            IX- Vishwas , Yugansh

 

Basketball

 

 

 

School State U- 19 years Basket Ball held at Panipat 3rd to 5th November

 

Girls – Bhavya Chobey(XII) , Chakshita Gupta(XII), Anandita Bhatia(XII)

 

Boys-Deepak Gochhwal(XII) 

 

 Football  

 

School State U – 14 & U- 19 years Football held at Panipat 3rd to 5th November

 

U – 14 Boys – VIII- Ishaan Basu, Aditya Singh, Pulkit Tiwari, Saksham Sally, Hriday,Namish , Yash Bisht, Rishabh Khatana, Anubhav Jain, Lakshadeep, Anmol(VII)

 

U- 19 Boys – XII- Mayur Arora, Pranjal  Badhuni, Tushar Mahar

 

October, 2014

Netball

   

School State Netball Tournaments held at Yamuna Nagar from 27th to 29th October 2014

Girls – Anandita Bhatia(XII), Chakshita Gupta(XII)

 

Boys – Deepanshu Kapoor(XII), Dikshant Sihag(X)

 

Swimming

   

Haryana School State Swimming Championship held at Gurgaon.

Vani Prashar – 2 Gold & 1 Silver

Priyanaka Jogi – 1 Silver & 2 Bronze

Basket ball

 

 

 

School State U-17  years Basket ball Tournament held at Narwana (Jind) from 19th to 21st October 2014

 

Girls –Twinkle Pannu(X) & Muskan (X)

 

Boys- Sahil Khatri(X) , Ankit Yadav(X), Anuj Sawal(X), Vishwajeet Chaprana(X)

 

 Badminton    

School State U-19  years Badminton Tournament held at Panchkula from 19th to 21st October 2014

Boys- Japneel Singh(XI),  Divyank(XI)

September, 2014

Swimming

   

CBSE North Zone Swimming Championship held at DPS School, Rohtak  from 12th – 14th Sep  2014

Our School bagged 27 medals.

Gold -22

Silver – 3

Bronze – 2

Harshit Hooda – 4 Gold & 1 silver

Priyanshu Mahajan  - 2 Gold & 1 Bronze

Samridh Varmani – 2 Gold

Keshav Kaushik – 2 Gold

Anubha Das – 4 gold & 1 Silver

Devanshi Satija – 2 Gold & 1 Silver

Harshita Sharma – 2 Gold & 1 Bronze

Divya Mahajan  - 2 Gold

Priyanshi Chaudhary- 2 Gold

October, 2013

Swimming

(School State)

   

Our students brought laurels to school when they participated in Haryana School State Swimming Championship held at Sirsa from 7th-10th Oct, 2013. Besides winning medals, all 4 students have been selected for School National Swimming Championship.

Vaani Parashar(X) - 3 golds

Priyanka Joshi(X) - 3 golds

Harshit Hooda(VI) - 3 golds

Ankit Dalal(VIII) – 1 silver


September, 2013

Kickboxing    

Open State Kickboxing Championship 2013 held at Sector-12, Sports Complex Faridabad.

Rohan Sharma(IX D) got Silver Medal.

Basketball

(School State)

 

Our U-19 boys team participated in the Haryana School State Basketball Tournament held at Sonepath 3rd to 6th Sep

Our student Navya Teja of class XI got selected for state level.


August,2013

Football

(School State)

   

Our U-14 yrs boys team participated in the Haryana School State Football Tournament held at Bhiwani from 27th to 30th Aug. 

Our 10 students were selected for state level.

Vishwas Rakheja(VIII), Himanshu Payal(VIII), Saksham Selly(VII), Pulkit Tiwari(VII), Aditya(VII), Vaibhav Kothari(VII), Rishabh Khatana(VII), Kartik Bhadna(VII), Aarsh(VII), Yash Bisht(VII).

Faridabad team reaches the semifinal.

This is for the 1st time in Faridabad’s football history.

U-17 yrs Boys

Our 3 boys were selected for state level.

Harshdeep Singh(X), Siddharth Trakru(X), Rohit Yadav(IX) 

November 2017

Devanshi Satija won 3 Gold medal in National  Paralympic Swimming Championship held at Udaipur and selected for Youth Asian Paralympic Swimming Championship which will be held at Dubai(UAE) from 10th Dec to 14th Dec 2017.

Mukund Sharma won Gold Medal in National Archery Championship held at Imphal Manipur organised by School Games Federation of India.

Yana Sundli selected for U-14 yrs Basketball Girls National Camp 2017.

 

October, 2017

Basketball

   

School National Camp  

Yana Sundli class VI selected for school National Basketball Camp.

Swimming    

CBSE NATIONAL SWIMMING CHAMPIONSHIP held at Rishikul Vidyapeeth Sonipat from 26th to 29th October 2017.

HARSHIT HOODA (X), MAYANK YADAV (VIII), KESHAV KAUSHIK(VII), MADHAV SHARMA(IV) , PARTH SENGUPTA (IV), R.SACHIN(III), MAYANK SINGH MEHTA(III), HARSHITA SHARMA(VII), POONIMA KAUSHIK(V) participated in the championship.

 

 

July, 2016

Swimming

   

OPEN SWIMMING CHAMPIONSHIP 

Open Swimming Championship held at Bangalore from 2nd to 6th July. 

In sub junior category our 2 students participated Samridha Varmani (VII), Harshita Sharma(VI)

 

November, 2015

Swimming

   

NATIONAL PARALYMPIC SWIMMING CHAMPIONSHIP

Devanshi Satija of class VII won 4 gold medals in National Paralympic Swimming Championship held at Belgaum (Karnataka) from 27.11.2015 to 30.11.2015. She has been declared as the BEST SWIMMER in S-10 category.

divanshi  50 mtr Free Style   
gold s
 100 mtr Free Style  gold s
50 mtr Back Stroke gold s
100 mtr Butterfly Storke gold s

 

   

 

CBSE National Swimming Championship was organized by Karan Public School Meerut from 18th Nov to 21st Nov.

 

cbse national swimming

 

bronze s   Samridha Varmani of class VI won Bronze Medal in 50 m Butterfly Stroke(timing 33.72 sec)

 

November, 2014

Swimming

   

Senior National Swimming Championship held at Kolkata from 12th to 16th November 2014.

Our two girls participaed.

Vani Prashar (XI) 

Priyanka Jogi (XI) 

October, 2014

Swimming

   

CBSE National Swimming Championship held at Vadodra, Gujarat from 16th October to 19th October. 

Harshit Hooda      200 m Individual Medley      Silver 

 

Boys under 12   :  Freestyle  Relay  Gold
                            Team members
                            Harshit Hooda
                            Priyanshu Mahajan
                            Samridha Varmani
                            Keshav Kaushik

 

                          Medley relay        Silver                          
                           Team members
                           Harshit Hooda
                           Priyanshu Mahajan
                           Samridha Varmani
                           Keshav Kaushik
 

 

Girls under 12    :  Medley relay        Silver
                            Team members
                             Anubha Das
                             Devanshi Satija
                             Harshita Sharma
                             Divya Mahajan

June, 2014

Swimming

   

National Open Swimming Championship held at Indore, Madhya Pradesh from 25th June to 29th June. Our 3 students participated – Harshit Huda VII , Keshav Kaushik IV, Anubha Das VI

Copyright eicherschool.net