HomeAchievementsIntra School Competitions

May 2017

 

House Boards for classes VII to XII for April-May 2017

1st Position – Aryabhatta

2nd Position – Bhaskar

3rd Position – Raman& Ramanujan 

Inter house Tribal Art Competition for classes VII & VIII was held on 12th May 2017

1st Position – Raman

2nd Position – Aryabhatta

3rd Position –Ramanujan

4th position – Bhaskar

Inter house Tribal Art Competition for classes IX & X was held on 12th May 2017

1st Position – Ramanujan

2nd Position – Aryabhatta

3rd Position – Bhaskar

4th position – Raman

 

Inter house swimming competition for classes III to VI was held on 6th of May 2017.

Students participated with full enthusiasm and zeal.

Results for the competition are as follows:-

Classes 5 and 6

Boys

 

1st position :-      Ratandeep Singh ( 6C) Aryabhatta house

2 nd position :-    Siddharth Uppal   (6D) Ramanujan house

3 rd position :-    Sarthak                   (5C) Bhaskar house

 

Girls

1st position :-    Priyanshi                (6D) Aryabhatta house

2nd position  :-  Sanjana                  (6B) Bhaskar house

3rd position  :-   Supriya Mishra      (5B) Bhaskar house

 

Classes 3 and 4

Boys

1st position  :-  Mayank Mehta      ( 3C) Raman house

2nd position :- R.Sachin                (3C) Ramanujan house

3rd Position  :- Pratyush Anand   (4C) Bhaskar house

 

Girls

 

1st position :- Srimoyi Das           (4D) Aryabhatta house

2nd position :- Chavi Mathur       (4B) Bhaskar house

3rd position :- Hiti Kohli              (4C) Raman house

                     Tamanna Gogoi    (4A) Bhaskar house

 

April 2017 

Best out of waste competition (III-VI)

Best out of waste competition for classes III-VI was held on 24th April 2017.Children made very beautiful and innovative things with simple waste products we have in our houses and just throw them thinking they are not of any use. It was a great learning for all and was fun too.

Following are the results :-

CLASS III

Ist position :- Avni Chaudhry  III-D

IInd position :- Aarav Sharma III-C

IIIrd position :- Shaurya Diwan III-B

IVth position :- Medha Medigeshi III-D

Vth position :- Baldeep Kaur   III-B

CLASS IV

Ist position :- Noor Jawa IV-C

IInd position :- Sheryl Mathews IV-C

IIIrd position :- Akshit Bhargav IV-A

IVth position :- Divyansh Makharia IV-A

Vth position :- Kanak Rathor  IV-B

CLASS V

Ist position :- Divyanshu Paul  V-B

IInd position :- Varun Piplani  V-D

IIIrd position :- Nehal Sharma V-D

IVth position :- Samriddhi Chandra V-D

 Vth position :- Tahiti     V-C

CLASS VI

Ist position :- Siddharth Luhania  VI-D

IInd position :- Mansha Mediratta  VI-B

IIIrd position :- Sanjana                  VI-B

IVth position :- Ruhi Diwan            VI-C

 Vth position :- Saiesha Barera      VI-C

best-out-of-waste

 

 

Inter house Basketball tournament for classes IX & X was held on 15th April 2017

 

Girls                                                                             Boys

 

1st Position – Raman                                          1st Position – Raman

 

2nd Position – Bhaskar                                       2nd Position – Bhaskar

 

3rd Position – Aryabatta & Ramanujan              3rd Position – Aryabatta & Ramanujan

 

Inter House Swimming Competition for classes VII & VIII was held on 15th April 2017.

 

Results

 

1st Position – Ramanujan

 

2nd Position – Aryabhatta

 

3rd Position – Bhaskar 

 

4th Position – Raman

 

 

Copyright eicherschool.net